Książki 2016

1."Millenium: Co nas nie zabije" David Lagercrantz. Kolejna część Millenium, tym razem autorstwa Lagercrantz'a, to dalsze przygody Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista. Książka, która ma prawie 500 stron i którą czyta się chwilę. Świat przestępstw komputerowych, pełnej inwigilacji i braku bezpieczeństwa w sieci. Do tego geniusz, autyzm i sawant. Warte polecenia :)

2. "ROGER FEDERER najwspanialszy" Chrisa Bowersa jest lekturą ciężką do przebycia. Jest to niby nieautoryzowana biografia, a tak prawdę mówiąc jest to spojrzenie na życie wielkiego mistrza tenisa okiem autora. Książka, że się brzydko wyrażę, nie trzyma się kupy. Są dziwne wtrącenie prowadzące na różne tory. W jednym miejscu autor pisze o konkretnym turnieju, w między czasie tak miesza wątki, że pod koniec akapitu (!) nie wie się co autor miał na myśli czy np. Wimbledon 2008, cz Roland Garros 2008, czy może jednak Wimbledon 2009. Same pojedynki opisany świetnie, jakby się je oglądało, ale książka sama w sobie, chaotyczny i niespójna. Generalnie nie polecam, jakby ktoś chciał się dowiedzieć się czegoś o Rogerze Federerze polecam poczekać na biografię autoryzowaną lub własną.













3. Po książkę "Trzy odbicia w lustrze" Zbigniewa Zborowskiego sięgnęłam zachęcona przez audycję radiową "Półka z książkami" mojego ukochanego radia RAM. W każdy poniedziałek do studia zapraszana jest osoba, która opowiada o 3 książkach godnych polecenia i wśród nich była właśnie Saga Zborowskiego. Saga - a właściwie dwie książki, ta i ta, którą właśnie czytam - "Pąki lodowych róż". "Trzy odbicia w lustrze" wciągnęła mnie wręcz do środka. Jest to historia 3 kobiet: babci, córki i wnuczki, a akcja rozgrywa się w latach 1939 - 2014. W książce znajdziemy dosłownie wszystko - od II Wojny Światowej, przez bandy UPA, Powstanie Warszawskie, ustrój socjalistyczny, SB, handel w Berlinie do aneksji Krymu i Majdan w 2014. Są zbrodnie, tajemnice, zdrady i tematy społeczne, jak przemoc w rodzinie, pedofilia w Domu Dziecka, czy leczenie niepłodności. Są prawdziwe emocje i czytając książkę przenosisz się całkowicie do życia bohaterów. Polecam z całym przekonaniem !

 










4. Druga, równie wciągająca, książka Zbigniewa Zborowskiego "Pąki lodowych róż" to druga, a zarazem ostatnia część Sagi. Punktem łączącym te dwie książki jest postać Ani - wnuczki z "Trzech odbić w lustrze", i choć nie jest ona główną bohaterką książki, to co dzieje się przez tych blisko 400 stron, ma bezpośredni związek z jej życie,. A dzieje się znów dużo. Znów akcja zaczyna się w 1939, ale jest wszystko to czego nie było w poprzedniej - więzienie, łagry sowieckie, front II wojny światowej, ustrój socjalistyczny z pozycji z koneksjami, wojna w Afganistanie, Czeczenia, snajperzy, mafia ruska i polska i separatyści w Doniecki. I znów zbrodnie, tajemnice, zdrady i tematy społeczne, tym razem przemoc w szkole, brak okazywania uczuć dzieciom czy nielegalna praca ludzi zza wschodniej granicy w Polsce. Niektórzy bohaterowie z drugiej części pojawili się już w pierwszej, są postacie, które faktycznie istniały i odegrał w życiu naszego Państwa ważne role. Obie książki wręcz pochłonęłam i polecam. Choć są nieścisłości - akcja nie pokrywa się czasowo w dwóch książkach, ale w tej sprawie planuję napisać maila do autora ;)












5. "Pan Darcy nie żyje" Magdaleny Knedler (wrocławskiej pisarki) to książka, po którą również sięgnęłam zachęcona tą samą audycją, o której pisałam wcześniej. Dla miłośników Jane Austen lub "Dumy i uprzedzenia" samo nazwisko Darcy może być zaskoczeniem, ale tu nie mam mowy o żadnej zbieżności. Tu chodzi o pana Darcy'ego  właśnie z tego dzieła. Nie jest to jednak książka historyczna, ale lekki i bardzo wciągający kryminał - intryga. Rzecz dzieje się na planie filmowych nowej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" i jeden z członków ekipy nagle i niespodziewanie kończy swój żywot ? Czy wszyscy mają alibi na ten feralny wieczór ? I jakie sekrety kryją współpracownicy. Książkę czyta się szybko i bardzo wciąga, a kto zabił dowiecie się dopiero na końcu :)
6. "Zwodniczy punkt" Dan Brown
7. "Shantaram" Gregory David Roberts
8. "Hormonia" Natasza Socha
9. "Nic oprócz strachu" Magdalena Knedler
10."Cień góry" Gregory David Roberts
11. "Winda" Magdalena Knedler
12. "Klamki i dzwonki" Magdalena Knedler
13. "Ucząc psa czytać" Jonathan Carroll
14. "Dziewczyna z pociągu" Paulina Howkins
15. "Idę tam gdzie idę" Kazik Staszewski i Rafał Księżyk
16.  "Nic prócz milczenia" Magdalena Knedler
17. "Mock" Marek Krajewski
18. "Dziecko last minut" Natasza Socha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz